HomeNews

Top graduates honored for accomplishments

U.S. AIR FORCE ACADEMY, Colo. -- The following Class of 2009 cadets were honored for their individual academic, military and athletic accomplishments.

Outstanding Cadet Spring Wing Commander -- Jonathan Yates, Cadet Squadron 21 
Outstanding Cadet Fall Wing Commander --Jacob Schonig, CS-37
Outstanding Cadet Summer Wing Commander --Anthony Ferrara, CS-27
Outstanding Cadet Group Commander -- Bradley Dewees, CS-22
Outstanding Cadet Squadron Commander -- Michael Maziarz, CS-23
Outstanding Flight Commander --Tyler Olmstead, CS-2
Outstanding Cadet Element Leader -- Andrew VanTimmeren, Class of 2010, CS-12
Outstanding Cadet Who Best Exemplifies the Highest Ideals of Loyalty Integrity and Courage -- Ryan Sivertsen, CS-34
Outstanding Former Regular Enlisted Cadet Graduating with Highest Class Honors -- Brooks Crane, CS-32
Outstanding Cadet USAFA Prep School Graduate -- Gregory Oswald, CS-7
Outstanding Cadet in Airmanship -- Jacob Lowrie, CS-19
Outstanding Cadet in Parachuting -- Kyle Sellner, CS-29
Outstanding Cadet in Powered Flight -- Jeffrey Randolph Jr., CS-19
Outstanding Cadet in Soaring -- Benjamin Gardner, CS-33
Outstanding Cadet in Honor Chairperson -- Nathaniel Leach, CS-18
Outstanding Cadet in Character -- Phil Compton, CS-34
Outstanding Cadet in Citizenship -- Lindsey Robinson, CS-12
Outstanding Cadet in Basic Sciences -- Ryan Mudry, CS-36
Outstanding Cadet in Engineering -- Adam Comer, CS-37
Outstanding Cadet in Humanities -- Christopher Conley, CS-7
Outstanding Cadet in Social Sciences -- Derrick Hoxie IV, CS-3
Outstanding Cadet in Aeronautical Engineering -- Josiah VanderMey, CS-9
Outstanding Cadet in Astronautical Engineering -- Roni Yadlin, CS-30
Outstanding Cadet in Behavioral Sciences and Leadership -- Abigail Rogers, CS-22
Outstanding Cadet in Biology -- Brit Long, CS-22
Outstanding Cadet in Chemistry -- Brandon McCutcheon, CS-15
Outstanding Cadet in Civil Engineering -- Kathleen Grieshop, CS-36
Outstanding Cadet in Communications -- Daniel Castle, CS-19
Outstanding Cadet in Computer Engineering -- Eric Kitaif, CS-2
Outstanding Cadet in Computer Science -- Douglas Sutton, CS-18
Outstanding Cadet in Eastern Language Minor -- Benjamin Otte, CS-20
Outstanding Cadet in Economics -- Philip Cho, CS-24
Outstanding Cadet in Electrical Engineering -- Matthew McCormack, CS-16
Outstanding Cadet in Engineering Mechanics -- Daniel Zheng, CS-20
Outstanding Cadet in English -- Keidrick Roy, CS-19
Outstanding Cadet in Environmental Engineering -- Anthony Hylko, CS-33
Outstanding Cadet in Foreign Area Studies -- Brian Williams, CS-23
Outstanding Cadet in Geospatial Science -- William Heitshusen, CS-7
Outstanding Cadet in History -- Daniel Jackson, CS-5
Outstanding Cadet in Intercollegiate Speech Comp -- Joshua Seefried, CS-29
Outstanding Cadet in Legal Studies -- Brady Augustin, CS-32
Outstanding Cadet in Management -- Sean Rotbart, CS-12
Outstanding Cadet in Mathematics -- Josiah VanderMey, CS-9
Outstanding Cadet in Mechanical Engineering -- Adam Comer, CS-37
Outstanding Cadet in Meteorology -- Satapat Rattana, CS-1
Outstanding Cadet in Military History -- Jeffrey Maciejewski, CS-24
Outstanding Cadet in Military Strategic Studies -- Parker Hicks, CS-29
Outstanding Cadet in National Security Studies -- Victor DiTommaso III, CS-14
Outstanding Cadet in Operations Research -- Philip Cho, CS- 24
Outstanding Cadet in Philosophy -- Laura Johnson, CS-34
Outstanding Cadet in Physics -- Katharine Kalamaroff, CS- 39
Outstanding Cadet in Political Science -- Jeremy Didier, CS-37
Outstanding Cadet in Space Operations -- Jacob Schonig, CS-37
Outstanding Cadet in Systems Engineering -- Adam Bergoo, CS-2
Outstanding Cadet in Systems Engineering Management -- Bradley Dewees, CS-22
Outstanding Cadet in Western Language Minor -- Joseph Dougherty, CS-19
Outstanding Cadet in Athletic Leadership -- Griffin Nevitt, CS-4
Outstanding Cadet in Athletic Excellence -- Sean Houseworth, CS-24
Outstanding Cadet in Athletic Achievement -- Gregory Flynn, CS-30
Outstanding Cadet in Physical Education Average -- Benjamin Otte, CS-20
Outstanding Cadet in Physical Education -- Brady Augustin, CS-32
Outstanding Cadet in Military Performance -- Gregory Oswald, CS-7
Outstanding Cadet in Academic Performance -- Bradley Dewees, CS-22
Outstanding Cadet in Scholar-Athlete -- Michael Phillipich, CS-7

USAF Academy Social Media